Bize Ulaşın:444 36 50
Adres:13 Mart Mah. Şerit M.Remzi YERSEL Cad No:8 Artuklu/MARDİN

Tıbbi Birimler > Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü, hareket sisteminin hastalıklarının tedavisi ve bozulan fonksiyonlarının eski haline gelmesi için çalışır. Bu branşın temel uğraşı alanı olan kas-iskelet sisteminin ağrılı durumları ile fonksiyonel/egzersiz fizyolojisi yaklaşımı temelinde tanı koyarak ve yoğun egzersiz programları uygulayarak ilgilenmektedir. Bölümümüzde romatizmal hastalıkların ve her çeşit eklem hareket kısıtlılıklarının teşhis, tedavi ve rehabilitasyonuyla kişilerin sağlıklı, günlük yaşamını bağımsız bir şekilde sürdürülebilmesi amaçlanmaktadır.

FTR bölümü sadece hastalığı değil, hastayı bir bütün olarak ele alır ve tedavi eder. Hasta ile birlikte ve hastanın yaşam tarzına uygun, sorunların tekrarını engelleyen bir tedavi planı çizilir. Hastanemizde eski işlevsellik düzeyine geri döndürülmeleri veya ağır tanısı konmuş, tedavisi görmesi gereken hastalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının koordine ettiği yatarak ya da ayaktan tedavi ve egzersiz programlarına katılmaktadırlar. FTR bölümü poliklinik ve yataklı kurum olarak modern cihazlarla hastalarına hizmet vermektedir.

FTR uzmanlık dalı çeşitli hastalıkların rehabilitasyonunda etkin rol alyr ve diğer uzmanlık dalları ile birlikte çalışarak bazı hastaları eski hayatlarına geri döndürülmesinde görev alyr. FTR uzmanı hasta tedavisini, fizyoterapist, hemşire ve psikolog gibi sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekibi koordine ederek yapar.

Hastanemizde, romatizmal hastalıklar, iskelet sistemi hastalıkları, kireçlenmeler, boyun ve bel fıtıkları, kemik erimesinin teıhis ve tedavisi yapılmaktadır.Nörolojik rehabilitasyon olarak beyin, omurilik, periferik sinir yaralanmaları, felçler ve kas hastalıklarının rehabilitasyonu yapılmaktadır.

Ortopedik rehabilitasyonda kemik kırılmalarının iyileşmesinden sonra protez ve çeşitli ortopedik ameliyatlarından önce ve sonra, spor yaralanmalarından sonra FTR uygulamaları yapılmaktadır.Yoğun bakım kardiyak ve solunum rehabilitasyonunda ise yoğun bakımda tedavi gören hastaların solunum terapileri, mobilizasyonları ve rehabilitasyonları yapılmaktadır..Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün ilgilendiği hastalıklar başlıca şunlardır: 

Boyun fıtıkları
Bel fıtığı, diğer bel ağrısı yapan hastalıklar
Boyun kireçlenmeleri
Şok dalga tedavisi (Topuk dikeni, tenisçi dirseği)
İyontoforez (El ve ayak terlemeleri)
Eklem şişliği ve ağrı, hareket kısıtlılığı ile beraber olan romatizmal hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonu
Kemik erimesi (osteoporoz) riski olan ve yerleşmiş osteoporozu olan hastaların tespit edilmesi, tedavilerinin düzenlenmesi, eğitimi ve egzersiz programı
Baş dönmesi
Kas spazmı ve baş ağrıları
Omuz ve çevresi eklemlerinin hastalıkları
Omuz ve sırt kaslarında gerginlik, spor sonucu oluşan hareket kısıtlılığı ve ağrı
Duruş bozukluğu, kötü duruş alışkanlığına bağlı boyun, sırt, bel ağrılarının tedavisi
Doğuştan omurga eğriliklerinin tedavisi
Dirsek, bilek, el eklemlerinin ve yumuşak dokuların rahatsızlıkları, sinir sıkışmaları
Eklemlerin kırık, çıkık gibi ortopedik problemlerinden, operasyon sonrası gelişen eklem sertliği ve fonksiyon bozuklukları
Kalça ve diz hastalıkları
Nörolojik hastalıkları, felçler

Her Hakkı Saklıdır ©ÖZEL MARDİN PARK HASTANESİ 2018