Bize Ulaşın:444 36 50
Adres:13 Mart Mah. Şerit M.Remzi YERSEL Cad No:8 Artuklu/MARDİN

Tıbbi Birimler > Ortopedi

KIRIK ÇIKIKLAR

İnsan vücudunun maruz kaldığı travmanın yol açtığı en basit bir burkulma, ezilme, incinme bile bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Gelişmiş ülkelerde en ufak yaralanmalarda hekime başvurma oranının çok yüksek olması nedeniyle bu tür yaralanmalardan sonra sakat kalma oranı çok düşükken, maalesef ülkemizde yaygın olarak mevcut ‘Kırıkçı-Çıkıkçı’ veya ‘Sınıkçı’ ya gitme eğiliminden dolayı yanlış tedavi edilme sonrasında sakat kalma oranı çok yüksektir. Bu tür ihmallerle ödün vermeden gelişmiş ortopedik tedavi yöntemleriyle vücuttaki tüm kırıklar başarıyla tedavi edilebilmekte; hastalar süratle işlerine dönebilmektedirler.

ARTROSKOPİK ÖN ÇAPRAZ BAĞ OPERASYONLARI

Eğer diziniz dönerek düştü iseniz ön çapraz bağınızı yırtmış olabilirsiniz. Ön çapraz bağ diz fonksiyonlarından çok önemli bir yeri vardır. İyi bir cerrahi ve fizyoterapi dönemi sonrası dizin fonksiyonları tam olarak geri kazanılabilmektedir.

DİZ EKİMİ KİREÇLENMESİ (Gonartroz)

Diz eklemini oluşturan kıkırdakların bozulması ve eklemin deforme olması ile ortaya çıkar. Diz eklemi şiş, ağrılı ve şekli bozulmuştur. Hastanın yürümesi merdiven inip çıkması ağrılıdır. İleri derecedeki diz kireçlenmelerinde total diz protezi uygulanmaktadır. Bu ameliyattan sonra eklem fonksiyonları tamamen düzelmektedir.

Doğuştan Kalça Çıkığı

En çok akraba evlilikleri ile veya kalıtsal olarak karşımıza çıkan hastalıktır. Yürüme çağından önce yapılan bazı ameliyatlar hastalığı tamamen ortadan kaldırabilir. Bebek kundaklama kalça çıkığına yol açan en büyük etkenlerden birisidir. Tedavisinde hastanın yaşına göre bandaj , özel alçı ve değişik ameliyat teknikleri ile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz)

Kalçayı oluşturan kıkırdak yüzeylerin aşınıp, eklem yüzeylerinin harabiyeti sonrası gözlenen aşırı ağrılı hastalıktır. Tedavisinde şekli bozulmuş ve ağrılı kalça ekleminin ameliyatta çıkarılıp yerine kalça protezinin konmasıyla tedavisi edilir.

OMUZ PATOLOJİLERİ

Omuz eklemi dizden sonra en sık yaralanan eklemdir. Sporcularda özellikle yer etmiş çıkık ve yarı çıkıklar, lif yırtıkları aktivitelerini engeller. Bunlar MR çekilerek rahatça teşhis edilebilmektedir. Hastanemizde tüm omuz patolojileri başarıyla tedavi edilmektedir.

KEMİK UZATMA (BOY UZATMA)

Kemik uzatma ameliyatları günümüzde felç, kırık, iltihap , bazı kemik hastalıklarında oluşan bacak ve kol kısalıklarında kullanılmaktadır. Ana prensip uzatılacak kemiğin kesilmesi (yani düzgün bir kırık oluşturulması), sonrasında kesik kemiğin üst ve alt parçalarına vida veya tellerle tutturulmuş , cilt dışına yerleştirilmiş eksternal fiksatör denilen bir cihaz yardımıyla her gün belirli miktarda (ortalama 1mm) aralığı açma esasına dayanır.

KEMİK UZATMA OPERASYONLARI KİMLERE YAPILABİLİR.

Kemik uzatmaları 2cm’nin üzerindeki bacak kısalıklarında, kozmetik veya fonksiyon kaybına neden olan kol kısalıklarında yapılabilir. 2cm üzerine bacak kısalığı topallamaya neden olur. Daha ileri kısalıklarda; sürekli parmak ucuna basma sonucu topuğa basamama , çabuk yorulma gibi bulgular topallamaya eşlik eder. Yukarıdaki bulguları olan kişilerde bacak uzatma operasyonları yapılabilir. Kol uzatma ameliyatları daha nadir olarak yapılmaktadır.

ORTOPEDİ

Ortopedi orthos ve paedia kelimelerinin birleşiminden oluşmuş düzgün (orthos) çocuk (paedia) anlamına gelir. Temel olarak kas iskelet sistemini ve onun sorunlarını inceleyen cerrahi bir bilim dalıdır. Ortopedi dalında ihtisas yapan hekimlere “ortopedist” ismi verilmektedir.

Özel MardinPark Hastanesi’nde Ortopedi ; 

Hastanemizin ortopedi bölümünde artroskopik müdahaleler, kapalı yöntemle uygulanan menisküs ve çapraz bağ ameliyatları, kemik ve eklem hastalıkları, kemik erimesi, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, doğuştan görülen yürüme bozuklukları, ayak eğrilikleri, çarpık ayak, kalça çıkıkları tanı ve tedavileri ve kalça çıkığı ameliyatları, omuz eklem rahatsızlıkları, bel ve boyun rahatsızlıkları ve eğrilikleri, kireçlenme ve tedavileri, protez ameliyatları, tendon ve bağ yaralanmaları tanı- tedavisi ve ameliyatları, doğuştan görülen kas, kemik ve doku bozuklukları-eğrilikleri-fazlılıkları yada eksiklikleri de olmak üzere hertürlü ortopedik rahatsızlıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Her Hakkı Saklıdır ©ÖZEL MARDİN PARK HASTANESİ 2018